پنج شنبه , آذر ۲ ۱۳۹۶
خانه / روان شناسی / دانستنیهای ازدواج / موفقیت و تفاهم / شش عادتی که به تدریج ازدواج شما را نابود میکند

شش عادتی که به تدریج ازدواج شما را نابود میکند

%d8%b4%d8%b4-%d8%b9%d8%a7%d8%af%d8%aa%db%8c-%da%a9%d9%87-%d8%a8%d9%87-%d8%aa%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%ac-%d8%a7%d8%b2%d8%af%d9%88%d8%a7%d8%ac-%d8%b4%d9%85%d8%a7-%d8%b1%d8%a7-%d9%86%d8%a7%d8%a8%d9%88%d8%af

 

 

شش عادتی که به تدریج ازدواج شما را نابود میکند

دورغ گویی ، خیانت ، یا پنهان کاری در امور مالی یا … تنها عوامل مخرب یک زندگی نیستند گاهی صحبت نکردن در مورد زندگی و رفتارهایتان هم به تدریج میتواند ریشه های این ارتباط مقدس را بی صدا سست کند .

در ادامه این مقاله از جترنگ شش عادتی که به تدریج ازدواج شما را نابود میکند و شاید همه شما بدانید ولی بی توجه از کنارش عبور میکنید را برایتان یادآوری میکنیم :

۱ – روابط دوستانه تان را کنار میگذارید

وقت گذراندن یک زوج کنار هم از اهمیت بالایی برخوردار است ولی نباید بگذارید روابط دوستانه تان را از بین ببرد . بعد از ازدواج سعی کنید رابطه ی خود با دوستان را به عنوان یک تفریح فرعی به صورت هر از گاهی حفظ کنید . تفریحی که صد البته نباید زندگی زناشویی شما را تحت تاثیر قرار دهد و شما را از همسر خود دور کند .

رایان هاوز Ryan Howes روانشناس دانشگاه پاسادنا کالیفرنیا بیان میکند حفظ رابطه ی هر کدام از زوجین با دوستان خود از اهمیت بالایی برخوردار است چون در این جمع های دوستانه میتوانید از تجارب و دیدگاههای دیگران بهره مند شود و در زمان مشکلات با حمایت و پشتیبانی آنها روابط خود را بهبود ببخشید .

۲ – نوازش و لمس همسر خود را دست کم میگیرید

اگر شما به ندرت همسر خود را در آغوش گرفته یا نوازش میکنید و این موارد را فقط برای زمان های خاص ایجاد رابطه نگه داشته اید باید بدانید که کم کم جاذبه ی خود را برای همسرتان از دست خواهید داد و سرانجام تلخی در انتظار ازدواجتان است .

دبرا کمپل Debra Campbell روانشناس ازدواج دانشگاه ملبور ن استرالیا بیان میکند : شما نیازی به برقراری رابطه هر روزه ندارید ولی داشتن تماس جسمی و عاشقانه بدور از خواستن یک رابطه جنسی یکی از مهم ترین کارهایی است که صمیمیت بین زوجین را بالا میبرد و ازدواجشان را پایدار میکند .

در یک رابطه ی طولانی مدت شریک زندگی شما نیاز دارد که بداند هنوز هم برایتان خواستنی است . شما باید بدانید که اولیت اول شریک زندگیان هستید و عشق شما قابل قیاس با هیچ شخص دیگری نیست .

۳ – حفظ رابطه با دوستان منفی نگر و شاکی از زندگی

با وجودیکه حفظ رابط دوستانه بعد از ازدواج بسیار مهم است ولی باید مراقب باشید که اطرافتان را با دوستان منفی نگر پر نکنید چرا که بدترین آسیب را به زندگی شما وارد خواهند کرد .

لورا هک Laura Heck روانشناس ازدواج بیان میکند که روابط دوستانه شما چه بخواهید و چه نخواهید به طور جدی بر ازدواجتان تاثیر گذار خواهد بود .  آیا دوستتان همیشه پیش شما از همسر خود شکایت میکنید  ؟ آیا دوست شما درگیر روابط پنهانی و خارج از عرف حتی در حد حرف زدن با سایر افراد  بدور از چشم هسمرش است ؟ روابط اشتباه و خارج از چارچوب ازدواج دوستان شما برای این که ازدواجی موفق و پایدار داشته باشید سمی است و ناخوداگاه روی عادت های شما تاثیر خواهد گذاشت .

از سوی دیگر حفظ رابطه با افرادی که مقید و پایبند به چهارچوب ازدواج خود هستند میتوانید تجربیات شما برای حفظ یک زندگی ایده آل و خوشبختی در کنار همسرتان را افزایش دهد .

این شمایید که انتخاب میکنید چه کسانی وارد دایره ی روابط زندگی شما شوند و چه تاثیری بر زندگیتان بگذارند .

۴ – کمک نکردن در نظافت منزل

وقتی همسر شما مسئول تمیز کردن منزل و شستن لباس ها میشود و این کار تبدیل به وظیفه ی غیر قابل جایگزین او در منزل میشود به تدریج خشمی نهان در اون شکل میگیرد که مانع رابطه ی درست شما با او خواهد شد . مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ در دانشکاه آلبرتا انجام شد نشان داد زوجهایی که تقسیم کار در منزل ندارند رضایت کمتری از با هم بودن و رابطه ی جنسی احساس میکنند در حالیکه میزان این رضایت در زوجهایی که تقسیم کار داشتند بیشتر بود .

در این مطالعه مشاهده شد در آغاز یک رابطه این که چه کسی کارهای منزل و تمیزکاری ها را انجام میدهد اصلا مساله مهمی نیست ولی بعدا منجر به یکی از مهم ترین عوامل مشاجره بین زوجین میشود .

اصلا مهم نیست که شما خانه را شلوغ و کثیف میکنید یا این که مسئول مرتب کردن و تمیز کردن منزل هستید . مهم این است که کسی که مسئولیت مرتب کردن خانه را بر عهده دارد انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد و شمایی که از خود سلب مسئولیت کرده اید هر از گاهی به کمک او بروید تا مانع از انفجار خشم نهفته ی شریک زندگیتان که در طول زمان روی هم جمع شده شوید .

۵ –  صحبت نکردن در مورد رابطه ای که دارید

ارتباط کلامی بین زوجین تنها به جملاتی نظیر ” روزت چطور بود عزیزم ؟ ” یا ” آخر هفته رو چیکار کنیم ؟ ” نیست و برای تداوم عشقتان نیاز به مکالمه های جدی تر و عمیق تری دارید .

به گفته لیز هیگینز Liz Higgins متخصص روانشانسی روابط زوجین در تگزاس : مکالمه در مورد رابطه به معنی پرسیدن سوالات عمیق تر و پاسخ هایی واضح تر است مثلا :

امروز با هم کجا بریم یا چه برنامه ای بریزیم ؟

امروز چیکار کنیم که به رابطه ی بهتری با هم داشته باشیم ؟

دوست داری برات چیکار کنم ؟

امروز چه موقع احساس نزدیکی یا عشق بیشتری نسبت به من داشتی ؟

کدوم رفتار من باعث میشه حس بهتری بهم پیدا کنی ؟

این نوع مکالمات شاید در ابتدا برای شما بی ارزش و بی اهمیت جلوه کند ولی در طول زمان به ارزش آن ها پی خواهید برد .

من همیشه مراجعین خود را تشویق میکنم که حداقل هفته ای یک بار در مورد روابط خود صحبت کنند و همه آن ها اعتراف کردند که این گفتگو ها حالت دفاعی ای که بینشان ایجاد شده را از بین برده و عصبانیت های بی مورد و کوچکی که نسبت به هم داشته اند و دور شدن های احساسی شان از همدیگر را تبدیل به عشق و صمیمیت نموده است .

۶ – هر روز بیشتر از دیروز احساس هم اتاقی بودن به شما دست میدهد

سندرم هم اتاقی خیلی بی صدا جایش را در زندگی باز میکند ولی یکی از عوامل اصلی از هم پاشیدن ازدواج است .  وقتی به وضعیت هم اتاقی میرسید احساس میکنید با همسر خود یک زندگی موازی دارید و تنها وجه مشترک شما زندگی در یک فضای مشترک ، حساب های بانکی و فرزندانتان است .

هک میگوید : ” زمانی که خود را در وضعیت هم اتاقی گرفتار دیدید باید به فکر افتاده و تکانی به زندگی خود بدهید و روال یکنواخت آن را تغییر داده دوباره آتش شور و اشتیاق رابطه تان را شعله ور کنید . راهی که من به شما توصیه میکنم انجام یک پروژه ی مشترک با همسرتان است که متناسب با علایق هر دو نفرتان باید انتخاب شود . انرژی و هیجانی که هنگام انجام این فعالیت مشترک بین شما ایجاد خواهد شد گرمای عشقتان را بازسازی میکند . این فعالیت ها میتواند کوهنوردی ، انجام بازی های رایانه ای دو نفره ، سپری کردن تعطیلات با هم ، آشپزی و یا سایر علایق مشترکتان باشد ” .

ترجمه و گرداوری : چترنگ

درباره چترنگ

پیشنهاد میکنیم

%da%86%d9%87-%d8%af%d9%84%d8%a7%db%8c%d9%84%db%8c-%d8%a8%d8%a7%d8%b9%d8%ab-%d9%85%db%8c%d8%b4%d9%88%d8%af-%da%a9%d9%87-%db%8c%da%a9-%d9%85%d8%b1%d8%af-%d8%a8%d9%87-%d8%a7%d8%b2%d8%af%d9%88%d8%a7%d8%ac

چه دلایلی باعث میشود که یک مرد به ازدواج با شما فکر کند

جای تعجب ندارد که وقتی پای رابطه و ازدواج به میان می آید تفاوت های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *