پنج شنبه , آذر ۲ ۱۳۹۶
خانه / اطلاعات پزشکی / میدانید کمبود چه ویتامینی استخوان ها را نابود میکند

میدانید کمبود چه ویتامینی استخوان ها را نابود میکند

علاوه بر ویتامین D و کلسیم ویتامین های دیگر هم هستند که کمبود ان ها تاثیرات جران ناپذیری بر استخوان ها میگذارد

یک پنجم وزن بدن را استخوا‌ن ها تشکیل می دهند اگرچه سبک‌اند و به راحتی خم و راست می‌شوند اما بسیار قوی و محکم هستند و عناصری از قبیل کلسیم، فسفر،‌ آب و پروتئین در آنها وجود دارد که عناصر مهم تشکیل استخوان هستند.

پوکی استخوان

استخوان از دو لایه تشکیل شده یکی قسمت بیرونی که بافتی فشرده و محکم و مسئولیت نگهداری عضلات را دارد و لایه بعدی که همان لایه درونی است از بافتی اسفنجی و شبیه شبکه‌های پیچ در پیچ ساخته شده است .

 

این شبکه‌ استخوان‌ها از فولاد محکمتر هستند. در طول قسمت اسفنجی کانال هایی وجود دارد که سرخرگ‌ها، سیاه‌رگ‌ها،‌سلول ها و مایعاتی که باعث استحکام و سلامت استخوان ها می شود از داخل آنها عبور می‌کند.در قسمت میانی بافت اسفنجی، مغز استخوان قرار دارد که از گلبول‌های قرمز خون ساخته شده و ذخیره انرژی بدن به حساب می‌آید.

 

وکی استخوان به دلیل کمبود ویتامین B3 است و در سن‌های بالای ۱۵ تا ۱۶ سال ، اگر این کمبود ویتامین اتفاق افتد باعث می شود که پوکی استخوان رخ دهد. کمبود این ویتامین B در کودکانی که هنوز راه نمی‌روند به پرانتزی شدن پاها و در کودکانی که راه افتاده‌اند به ضرب‌دری شدن پاها (پاها به حالت ایکس می شود) منجر گردد. همچنین معمولا در خانم‌ها بعد از قطع تغییرات هورمونی پوکی استخوان شدید‌تر می شود و سریعتر اتفاق می‌افتد.

منبع:باشگاه خبرنگاران.دکتر منوچهر وحید متخصص ارتوپد

درباره چترنگ

پیشنهاد میکنیم

%d8%b3%d8%a7%d9%84%d9%85%d9%88%d9%86

مواد غذایی مناسب برای سن شما کدام است

مواد غذایی مناسب برای سن شما کدام است  داشتن تغذیه ای سالم همواره مهم است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *